Aeroklub Podhalański istnieje od 1960 roku. Od chwili powstania dysponuje własnym lotniskiem. Chlubą tego, niewielkiego skądinąd, aeroklubu jest liczba pilotów, którzy latają samolotami PLL LOT i wojskowymi. Łącznie jest to grupa ponad 30 osób. Aeroklub jest także jedną z nielicznych tego rodzaju instytucji, które chwalą się tym, że w całości samofinansujące się.

Największym powodem do dumy jest jednak lotnisko w Łososinie Dolnej. To tam członkowie wszystkich trzech sekcji, szybowcowej, samolotowej oraz mikrolotowej, mogą szlifować swoje umiejętności. Sama płyta lotniska została wykonana specjalnie dla aeroklubu przez wojska inżynieryjne. Lotnisko Nowy Sącz-Łososina Dolna nie jest lądowiskiem, ale posiada zadbany trawiasty pas startowy o wymiarach 800×150 metrów na kierunku 04/22.6 Charakter lotniska jest typowo sportowy. Lotnisko obsługuje samoloty operujące w ramach procedur VFR, nie udostępnia hangarów ani oświetlenia. Od lotniska do centrum Nowego Sącza jest niespełna 8 kilometrów. Maszyny mogą kotwiczyć na płycie lotniska.

Aeroklub Podhalański nie jest dużą instytucją, za to jego członkowie chętnie biorą udział w kampaniach społecznych, a także pomagają między innymi rozpylać szczepionki przeciw wściekliźnie oraz organizują pikniki lotnicze.

Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego – Nowy Sącz
33-314 Łososina Dolna
tel: (0-18) 444 84 09

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz