Historia Aeroklubu Ziemi Pilskiej nie jest przesadnie długa. Nie ma też zbyt wielu głośnych nazwisk, choć nie brakuje utytułowanych lotników ani ludzi, którzy tutaj stawiali swoje pierwsze kroki, a dziś latają największymi samolotami. Aeroklub prowadzi kilka sekcji: samolotową, szybowcową, paralotniową i modelarską. Największym sukcesem Aeroklubu jako całości jest doprowadzenie w 2012 roku do rejestracji lądowiska.

Pilskie lotnisko było współużytkowane z wojskiem, ma 4 pasy startowe: betonowy o długości 2400 metrów, a także trzy trawiaste, długie na 750, 700 i 450 metrów. Dziś jest wyłącznie lotniskiem cywilnym, chętnie odwiedzanym przez pilotów ze względu na doskonałą nawierzchnię, rozbudowaną infrastrukturę. Jest to zresztą lokalizacja na tyle atrakcyjna, że trwają prace nad projektami mogącymi tchnąć więcej życia w lotnisko. Aktualnie najbardziej prawdopodobny wydaje się projekt przekształcenia tego lotniska w bazę cargo. Lotnisko ma nietypowy układ północ-południe (większość polskich lotnisk zorientowana jest w układzie wschód-zachód), co tylko dodaje mu uroku.

Obecnie lotnisko obsługuje prywatne jednostki po awizacji przylotu (za pośrednictwem formularza na stronie internetowej).
Aeroklub Ziemi Pilskiej
64-920 Piła, ul. Lotnicza 12
tel. 48 67 212 58 58

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz