Bydgoszcz-Szwederowo to największe lotnisko w województwie kujawsko-pomorskim. Na nim działa Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz. W 2012 roku obsługiwał 21 połączeń, w tym jedno krajowe, 6 rozkładowych międzynarodowych oraz 14 czarterowych.

Jest to cywilne lotnisko na wysokości 72 metrów n.p.m. i czterech pasach startowych. Główny ma asfaltobetonową nawierzchnię i 2500 metrów długości, trzy trawiaste po 650, 650 oraz 590 metrów długości i 100 szerokości.

Lotnisko w Bydgoszczy ma długą historię, ponieważ już w 1913 roku rozpoczęło się jego tworzenie. Później port był wielokrotnie modernizowany, a największe zmiany przeprowadzono tu po zmianie ustroju, kiedy zaczęto przygotowywanie bydgoskiego lotniska do celów obsługi lotów międzynarodowych. Przy lotnisku działa także stała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lotnisko korzysta z zaawansowanych technologicznie, nowoczesnych systemów oznakowania świetlnego pasów startowych, a także systemu ILS/DMS i radiolatarni bezkierunkowej BDG 388kHz. Docelowo władze portu chcą podnieść klasę ILS do II, rozbudować terminale i zwiększyć ilość stanowisk check-in.

Port Lotniczy Bydgoszcz SA
ul. Grodzka 12
85-109 Bydgoszcz
Tel: +48 52 365-46-20

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz