Krajna to nieistniejąca wieś na Pogórzy Przemyskim. Na jej terenie otwarte zostało lądowisko Arłamów (2012). Pas startowy nie jest w idealnym stanie, ale jest odpowiedni dla lądowania małych samolotów cywilnych i większych wojskowych (za specjalną zgodą), ma długość 1200 metrów i nawierzchnię wykonaną z asfaltobetonu.

Kampanię na rzecz ożywienia portu w Arłamowie prowadzi Instytut Liberalny. Obecnie wizją, jaka może się ziścić, jest połączenie lądowiska z powstającym hotelem. Najpierw jednak trzeba wyjaśnić sprawę dostępności lądowiska z dysponentem terenu (Lasy Państwowe) i urzędami. Docelowo lotnisko miałoby służyć jako regionalny port krajowy z lotami do Warszawy. Obecnie lotnisko nie jest ani oświetlone, ani wyposażone w jakiekolwiek pomoce nawigacyjne. Jego wykorzystanie w niczym nie przypomina modelowego wykorzystania lotniska.

Właścicielem lądowiska Arłamów jest Ośrodek Wypoczynkowy Arłamów S.A. Koszt całkowitej rewitalizacji lotniska Krajna szacuje się na milion do kilkunastu milionów złotych, w zależności od przyjętej koncepcji rozwoju. Pieniędzy tych na razie nie ma, podobnie jak inwestora, który skłonny byłby wyłożyć taką sumę.

Lądowisko Arłamów, gm. Bircza

Ośrodek Wypoczynkowy Arłamów S.A.
Arłamów, 38-712 Wojtkowa
Gmina Ustrzyki Dolne
tel. +48 13 461 65 00

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz