W południowej części Białej Podlaskiej zlokalizowane jest najdalej na wschód wysunięte lotnisko powojskowe w kraju. Jakiś czas temu pojawiła się idea jego rewitalizacji. Co prawda funkcje, jakie przeznaczono lotnisku w Białej Podlaskiej, obecnie ma obsługiwać Port Lotniczy Lublin, ale i dla mniejszego lotniska nadal znalazłoby się miejsce. Miałoby to być doskonałe lotnisko dla operatorów niskokosztowych, a to choćby ze względu na lokalizację: niewielka odległość od Terespola czy Brześcia to podstawowy atut, a to, że nie jest położone przy większym mieście nie ma znaczenia.

Co prawda w celu pełnego uruchomienia lotniska potrzeba by było sporych inwestycji, których koszt szacuje się nawet na 25 milionów złotych, ale sukces byłby podobno porównywalny z perspektywą świdnickiego portu za 300 milionów. Obecny właściciel planuje otwarcie lotniska dla samolotów General Aviation, a później modernizację do potrzeb Jumbo. Lotnisko ma dwa pasy: główny (3300 m) i zapasowy (2260m). Przed właścicielem kolejne inwestycje, ale ustalona jest sytuacja prawna gruntów i przygotowany plan rozwoju lotniska.

Lotnisko w Białej Podlaskiej ma szansę stać się ważnym punktem na mapie komunikacji lotniczej przez to, że obsługiwałoby do tej pory zapomniany region.

Kierownik lądowiska: Mariusz Kozioł
e-mail: mariusz.koziol@bialaairport.pl
tel. +48 504153679

52°00′02″N 23°07′57″E

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz