Położone najbliżej Olsztyna duże lotnisko to port w Szymanach. Do niedawna byłą to jedynie baza wojskowa działająca raczej przy szkole służb wywiadu, natomiast niedawno wojsko odstąpiło władzom cywilnym teren bazy i planuje się utworzenie tutaj międzynarodowego portu lotniczego. Obecnie w toczą się postępowania przetargowe. Do 2003 roku odbywały się tutaj chociaż nieregularne operacje samolotów pasażerskich, natomiast od tamtego czasu obsługiwane są jedynie loty nieregularne, tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z obsługą portu.

Dwukilometrowy pas betonowy jest gotowy do użycia w każdej chwili, choć jego stan nie jest idealny. Jest to lotnisko wyposażone w system ILS i to jego podstawowa zaleta, poza tą, że w zasadzie w dowolnym momencie można by je było uruchomić (zaraz po wpisaniu na listę lądowisk, na której się obecnie nie znajduje).

Regularne loty miałyby zostać wznowione w 2014 roku, ale sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Pewne jest, że kursami z Szyman zainteresowany jest między innymi Ryanair. Obecny ruch sportowy i turystyczny, zresztą okazjonalny, nie daje szansy na wykorzystanie potencjału lotniska, które jest jedynym potencjalnym portem lotniczym w całym województwie.

Port Lotniczy Mazury sp. z o.o.
Lotnisko Mazury w Szymanach
12-100 Szczytno
tel./fax: +48 89 6243281

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz