Lotnisko w olsztyńskiej dzielnicy Dajtki jest z pewnością w czołówce najnowocześniejszych lotnisk zarządzanych przez aerokluby. Zostało oddane do użytku w 2006 roku, a jego największym atutem jest betonowa droga startowa o długości 850 metrów. Jest to pas przygotowany do podejmowania samolotów także w nocy, gdyż zainstalowano przy nim odpowiednie oświetlenie nawigacyjne.

Swego czasu był taki plan, aby olsztyńskie lotnisko przystosować do obsługi regularnego ruchu lotniczego. Z planu nic nie wyszło, za to przy lotnisku utworzono bazę śmigłowcową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nie oszukujmy się, lotnisko zasłużyło na remont, ponieważ samoloty na tym terenie lądują już od 1913 roku, a przez wiele lat po II Wojnie Światowej służyło jako punkt pośredni dla linii lotniczych na trasie Warszawa – Olsztyn – Gdańsk – Bydgoszcz – Warszawa obsługiwanych przez PLL LOT.

Później jednak ruch pasażerski ustał, a lotnisko przez długie lata użytkowane było jedynie jako sportowe. Tak zresztą jest do dziś, ale ze względu na nowoczesną infrastrukturę lotnisko, będące zresztą domem dla lotników Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, przyciąga wielu prywatnych pilotów, którzy chcieliby na własne oczy podejrzeć piękno tego regionu.

Aeroklub Warmińsko-Mazurski

ul. Sielska 34

10-802 OLSZTYN

tel/fax. (089)527 52 40

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz