Radom Sadków to baza lotnicza wojska oraz port lotniczy cywilny w trakcie budowy (planowane ukończenie inwestycji- wrzesień 2013). Początek powstawania cywilnego lotniska to rok 2008, kiedy pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez ULC. Sercem nowego portu będzie stary pas startowy, który nawet bez modyfikacji i modernizacji może przyjmować wiele typów samolotów, w tym między innymi B737 oraz A320.

Obecnie istniejąca droga startowa ma długość 2000 metrów, ale w razie konieczności może zostać przedłużona asymetrycznie o 700 metrów. Nawierzchnia wykonana jest z asfaltobetonu, pas posiada także betonowe progi. To, co trzeba będzie zamontować to system ILS (prawdopodobnie nie zostanie uruchomiony od razu po starcie działalności) oraz dobre oświetlenie pasa. Na dobrym poziomie jest natomiast inne zabezpieczenie techniczne (dwie radiolatarnie, media, a także bocznica kolejowa).

Lotnisko położone jest u zbiegu ważnych arterii komunikacyjnych, w tym dróg oraz szlaków kolejowych m.in. do Warszawy i Krakowa. Lotnisko w Sadkowie jest przykładem lokalnej inicjatywy, która została uruchomiona pomimo sporych trudności między innymi z finansowaniem przedsięwzięcia.

Port Lotniczy Radom S.A.
ul. Żeromskiego 86
26-600 Radom,
tel. + 48 48 362 04 05

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz