Parking przy lotnisku ModlinLiczba rezerwacji ogółem: 37584

Lotnisko Modlin dysponuje bardzo małym, jak na międzynarodowy port lotniczy, parkingiem. Mieści się tam jedynie około 600 pojazdów. Na tak niewielkim placu postojowym nikt nie wyznaczał konkretnie numerowanych miejsc, a jedynie wprowadzono podział na sektory ze względu na czas zatrzymania. Oczywiście różne są cenniki dla poszczególnych sektorów.

Za postój do 10 minut można nie zapłacić wcale, jeśli wybierze się strefę krótkiego postoju. Kolejne dziesięć minut to opłata 10, a następne 20 złotych. Strefa parkingu krótkoterminowego rozliczana jest z interwałem godzinnym i płaci się tam od 6 złotych przy postoju godzinnym do 50 złotych przy zatrzymaniu na 12 godzin. Postój na parkingu długoterminowym przez dzień, dwa lub trzy kosztuje odpowiednio 60, 70 lub 80 złotych. Kolejne doby powodują doliczenie do rachunku za każdym razem po 15 złotych.

Parkingi prywatne w Modlinie

Przerwa w funkcjonowaniu lotniska spowodowana remontem pasa startowego spowodowała, że wiele parkingów zawiesiło działalność. Po zakończeniu remontu wznowiły one funkcjonowanie, ale ponieważ lotnisko dopiero buduje swoją pozycję, można spodziewać się, że obowiązujące obecnie cenniki nie są jeszcze ostateczne.

Parkingów nie jest wiele, ale już teraz można przewidywać, że również kiedy lotnisko osiągnie pełnię swoich możliwości, to parkingi prywatne będą musiały przyjąć większość pasażerów lotów z i do Modlina.

Innowacyjne parkingi

Jeśli Modlin miał być nowoczesnym, „zielonym” i interesującym technicznie portem lotniczym (każdy niech sam osądzi, czy się to udało), to na pewno prywatne parkingi są przykładem innowacyjności w swojej dziedzinie. Są to raczej ciekawostki, a nie rzeczywiste atuty z punktu widzenia klientów, natomiast warto wspomnieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków, zasilaniu energią odnawialną czy energooszczędnymi technologiami wykorzystanymi w trakcie przygotowywania placów postojowych. Tego typu innowacje są charakterystyczne dla miejsc o dużym potencjale rozwoju, więc prywatne parkingi w Modlinie stają się po prostu nowoczesnymi i niezbędnymi miejscami, które warunkują w dużej mierze rozwój portu.

Bezpieczeństwo parkingów prywatnych

Parkingi prywatne w Modlinie, choćby dlatego, że powstały całkiem niedawno, korzystają z nowoczesnych systemów ochrony. Chodzi tu zarówno o alarmy, jak też na przykład systemy monitoringu wizyjnego z opcją rejestracji lub podglądu on-line. Oczywiście standardem są solidne ogrodzenia i współpraca ze znanymi firmami ochroniarskimi, co zapewnia nie tylko rzeczywiste bezpieczeństwo, ale także daje poczucie komfortu, że samochód stoi w najlepszym możliwym miejscu.

Dojazdy na parkingi w Modlinie

Jedną z największych porażek drugiego z warszawskich lotnisk było fatalne oznakowanie parkingów. Tuż po otwarciu lotniska (mowa oczywiście o „pierwszym” otwarciu) na parking nie prowadziły żadne drogowskazy, a te, które jednak były, częściej niż na miejsce postojowe, wyprowadzały w pole- dosłownie i w przenośni.

Dla właścicieli parkingów złe oznakowanie przekładało się wprost na obniżenie rentowności, więc problem został w miarę szybko usunięty. Obecnie nie ma najmniejszych problemów z dojazdem do lotniska i parkingów z trasy ekspresowej numer 7, natomiast jeśli chodzi o dojazd od strony centrum Warszawy, sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ ciągłe remonty sprawiają, że część drogowskazów nie prowadzi już na lotnisko, a w długie drogi objazdowe. Tym samy Modlin w pełni zasługuje na miano najgorzej osadzonego w sieci komunikacyjnej portu lotniczego w kraju (bez pociągu, bez sensownej komunikacji miejskiej i z parkingami, do których czasem ciężko trafić).

Im bliżej lotniska, tym wygodniejsza droga i tym łatwiej znaleźć właściwy parking. Problemy z drogowskazami są jednak w dużej mierze winą włodarzy dróg, a nie właścicieli parkingów, który nie wiedzą o niektórych remontach prowadzonych w Warszawie, a które obniżają dostępność parkingów.

Na prywatnym czy na lotniskowym?

Zarówno parking lotniskowy, jak i parkingi prywatne, cały czas dostosowują się do specyfiki działania najnowszego portu lotniczego. W związku z tym występują czasem drobne niedogodności, natomiast ani na parkingu lotniska, ani na prywatnym, nie napotkamy żadnych problemów, które uniemożliwiałyby korzystanie z miejsc postojowych.

Poziom zabezpieczeń wszystkich parkingów już jest dość wysoki i stale rośnie, natomiast jeśli chodzi o ceny: na parkingach prywatnych jest taniej, natomiast postój na lotniskowym parkingu też nie należy do najdroższych.

Usługi dodatkowe na parkingach

Samochód na parkingu nie ma jedynie stać i czekać. Jeśli już- ma być gotowy do drogi, kiedy kierowca wróci z lotniska. To wymusza na właścicielach prywatnych lotnisk włączenie do oferty pewnego zakresu usług dodatkowych. Chodzi przede wszystkim o odśnieżenie samochodu czy odmrożenie szyb- niby drobiazg, ale jednak istotny.

Na wszystkich parkingach prywatnych można skorzystać w razie potrzeby z urządzenia rozruchowego, na wielu znajdują się także kompresory.

Czy i jak zarezerwować?

Obecnie na lotnisku w Modlinie ruch jest na tyle mały, że miejsc jest w zupełności wystarczająca ilość. Nie należy jednak wyciągać z tego błędnego wniosku, że rezerwację należy zlekceważyć. Okres świąteczny i wakacyjny to czas większego ruchu na wszystkich lotniskach i Modlin nie jest żadnym wyjątkiem- wtedy rezerwacje należy potraktować najbardziej serio. W pozostałym okresie też nie jest to jedynie fanaberia, ale rozwiązanie, które pomoże uniknąć tłoku albo braku miejsca- nigdy nic nie wiadomo.

Rezerwacje- standardowo- przyjmowane są telefonicznie (parkingi pracują całodobowo, więc i przez całą dobę można rezerwować miejsca), albo przez internet. W tym drugim przypadku czasem wypełnia się formularz na stronie www, a czasem wysyła po prostu maila. Jeśli w mailu nie poda się jakichś istotnych informacji, obsługa parkingu na pewno o nie dopyta.

Rezerwacja nie podnosi kosztów parkowania- podobnie jak zmiana i odwołanie jest bezpłatna, dlatego, nawet jeśli nie jest obowiązkowa, nie ma powodu, aby pozostawiać tę kwestię przypadkowi.

Parkingi w Modlinie za jakiś czas

Modlin również pod względem parkingów jest portem, można by powiedzieć, eksperymentalnym. Nienumerowane miejsca, innowacyjne parkingi prywatne- są to rzeczy, których nie ma żaden inny port. Dziś może wydaje się, że są to drobiazgi, natomiast ich znaczenie zostanie odkryte w pełni, dopiero kiedy Modlin będzie portem dobrze prosperującym. Na razie, po drugim otwarciu, można powiedzieć, że wszystko jest w fazie rozruchu, również parkingi.

Na pewno zmienią się cenniki, liczba parkingów także zapewne wzrośnie- dziś wszystkie są w miarę blisko terminalu i transfer jest darmowy, natomiast jeśli władze portu wprowadziłyby, na wzór Pyrzowic, opłatę za wjazd na teren lotniska, nastąpiłyby duże zmiany.

Fakt, że Modlin się rozwija, przemawia również za tym, aby nie zapominać o wcześniejszej rezerwacji miejsc- ot tak, na wszelki wypadek.

Twoja ocena

Ocena 5 Oceniono 2 razyBrak komentarzy.

Zostaw komentarz