Opóźniony lot

Loty mogą się opóźniać. Jednak i w takiej sytuacji pasażer nie jest pozbawiony praw, tym bardziej że niektóre opóźnienia mogą być bardzo dotkliwe albo powodować, że dalsza podróż staje się bezcelowa.

Prawo do informacji

Pasażerowie opóźnionego lotu mają prawo do otrzymania pisemnej informacji o opóźnieniu, minimalnych wysokościach odszkodowań (jeżeli dana linia lotnicza takie wypłaca) i innych swoich prawach w takiej sytuacji.

Prawo do opieki

Przewoźnik w większości przypadków musi zapewnić pasażerowi opiekę, w tym wyżywienie i zakwaterowanie, na czas oczekiwania na przylot opóźnionej maszyny lub alternatywny lot. W przypadku krótkich opóźnień przewoźnik jest zwolniony z tych obowiązków. Pełny zakres jego obowiązków to dostarczenie jedzenia i napojów pasażerom, pokrycie kosztów noclegu (jeśli opóźnienie trwa dłużej niż jedną noc) oraz kosztów transferu na lotnisko. Podstawową formą opieki jest jednak zapewnienie możliwości wykonania dwóch rozmów telefonicznych lub wysłania dwóch faksów, dalekopisów lub wiadomości poczty elektronicznej.

Prawo do zwrotu kosztów podróży

Przewoźnik opóźnionego lotu musi zagwarantować pasażerom prawo do zwrotu całkowitych kosztów biletu lotniczego, a także, jeśli chodzi o loty powrotne, bezpłatny powrót do punktu wyjściowego. Zasadniczo zwrot kosztów musi nastąpić w gotówce i jedynie za zgodą pasażera można zamienić tę formę na voucher lub usługi. Termin, w jakim przewoźnik musi zwrócić pieniądze to 7 dni.

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzji