Przed wylotem

Poniżej opiszemy podstawowe procedury na drodze od stanowiska check-in do gate’u, czyli poczekalni odlotowej. Bardzo ważne jest, aby do odprawy zgłosić się dużo wcześniej. W zależności od lotu i lotniska może to być nawet wymóg odprawy an 3 godziny przed planowaną godziną wylotu.

Na lotnisku

Pasażerowie na lotnisku mogą korzystać ze wszystkich udostępnionych im sklepów, restauracji czy innych urządzeń i miejsc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że część lokalizacji dostępna jest tylko po przejściu przez kontrolę na stanowisku check-in. Korzystając z planu lotniska, warto od razu zorientować się, gdzie znajdują się stanowiska check-in i którędy dalej będzie wiodła nasza droga.

Odprawa przy stanowisku check-in

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po wejściu do terminala, jest sprawdzenie numeru stanowiska, przy którym odbywa się odprawa na nasz lot. Lotniska są wyposażone w elektroniczne tablice pokazujące, przy którym stanowisku odbywa się odprawa. Na stanowisku check-in sprawdzany jest dowód tożsamości, dokumenty zezwalające na wejście na pokład (wizy, świadectwa szczepień). Od pracownika obsługi otrzymuje się tak zwaną kartę pokładową (boarding pass). Na tym stanowisku nadaje się także bagaż, który po sprawdzeniu i kontroli celnej trafia do luku bagażowego w samolocie.

Stanowisko check-in służy też do zgłaszania przewozu towarów, od których podróżnemu przysługuje zwrot podatku. Dokumenty zostaną sprawdzone przez służbę celną, a podróżnemu wypłacona zostanie należna kwota- dzieje się to poza samym stanowiskiem check-in, ale niezgłoszenie tu towarów spowoduje, że nie otrzymamy już zwrotu.

Kontrola bezpieczeństwa

Pasażerowie, bez względu na to, dokąd się udają, muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. W większych portach działają dwa terminale lub bramki są podzielone na te, do których kierowanie są pasażerowie lotów wewnątrz strefy Schengen i spoza niej. Drugi wariant oznacza, że poza standardowymi procedurami bezpieczeństwa, pasażerowie przechodzą również kontrolę paszportową.

Boarding

Boarding, czyli przyjęcie pasażerów na pokład samolotów odbywa się po zgłoszeniu przez załogę maszyny gotowości do podjęcia pasażerów. Przy odpowiednim wyjściu należy wówczas okazać kartę pokładową oraz dowód tożsamości. Stamtąd do samolotu pasażerowie są zabierani specjalnym autobusem i mogą wejść na pokład.

Odlot

Od momentu znalezienia się na pokładzie samolotu należy bezwzględnie wykonywać polecenia personelu pokładowego. Jest on w stałym kontakcie z obsługą naziemną, więc wszystkie niezbędne pasażerom informacji zostaną przekazane bez zwłoki. Na pokładzie samolotu to pilot ma najwyższą władzę i za niepodporządkowanie się poleceniom obsługi można zostać nawet usuniętym z maszyny. Nie będzie miało znaczenia, czy polecenie dotyczyło błahostki czy poważniejszego problemu. Na pokład samolotu później mają już wstęp tylko osoby upoważnione, między innymi odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Nie ma czegoś takiego, jak spóźniony pasażer- jest się po prostu niewpuszczonym na pokład.

Twoja ocena

Ocena 3.7 Oceniono 3 razy