VIP, czarter, pasażer niepełnosprawny

Większość procedur obowiązujących na lotniskach jest identyczna dla wszystkich pasażerów. Istnieją jednak sytuacje, w których następuje zmiana organizacji ruchu lotniczego, a także takie, kiedy pewne procedury odbywają się w nieco inny sposób.

VIP & business services

Wszystkie nowoczesne porty lotnicze są przygotowane do obsługi lotów VIP i biznesowych. Poza typowymi biznesowymi udogodnieniami, jak wynajem sal konferencyjnych, udostępnianie saloników business lounge, jedna może mieć zdecydowany wpływ na sposób obsługi. Usługę tę nazywa się „meet & assist” i polega ona na tym, iż specjalnie przeszkolony pracownik obsługi lotniska pomaga pasażerom w dopełnieniu formalności związanych z odlotem lub przylotem, w tym odprawie biletowej, kontroli bezpieczeństwa i kontroli celnej. Zwykle usługa ta jest udostępniana po wcześniejszym uzgodnieniu i tylko w określonych godzinach. Koszt skorzystania z usługi meet & assist wynosi na różnych lotniskach od 100 to 500 złotych za osobę.

Czarter

Pasażerowie lotów czarterowych często przechodzą kontrolę dokumentów i kontrolę bezpieczeństwa w tylko dla nich przeznaczonej bramce. W szczególnych okolicznościach możliwe jest odbycie odprawy poza stanowiskiem check-in, ale nadal z zachowaniem pełnej procedury. Część obowiązków personelu portu lotniczego może też przejąć personel własny biura podróży, jednak dla pasażera różnice te nie są szczególnie widoczne i nie zmieniają w żaden sposób poziomu bezpieczeństwa lotów.

Pasażerowie niepełnosprawni

Szczególną opieką otaczani są na lotniskach pasażerowie niepełnosprawni oraz o ograniczonej zdolności ruchowej. W zależności od portu, mogą oni liczyć na część lub wszystkie udogodnienia. Normą jest wyznaczenie „niebieskiej ścieżki”, dzięki której niepełnosprawni pasażerowie trafiają najszybciej i najprościej do stanowiska check-in. Nowoczesne obiekty lotniskowe są co prawda projektowane ergonomiczni, niemniej jednak niekiedy należy wprowadzić specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wiele lotnisk oferuje także usługę asysty, polegająca na pomocy w formalnościach i dotarciu do właściwych stanowisk. Specjalne miejsca parkingowe mogą być wyznaczone na parkingach, ale także w strefach ograniczonego postoju. Niektóre lotniska oferują również kompleksową obsługę pojazdu- pracownik parkingu odbiera auto sprzed terminala i po przylocie podstawia z powrotem. Część usług ułatwiających dostęp do lotnisk osobom niepełnosprawnym może być płatna, jednak większość portów osobom niepełnosprawnym ułatwia życie bez pobierania jakichkolwiek opłat. W razie jakichkolwiek wątpliwości obsługa lotniska udziela telefonicznie informacji na temat funkcjonujących udogodnień dla osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności ruchowej.

Nagłe zmiany procedur

W niektórych przypadkach konieczna jest całkowita zmiana organizacji obsługi ruchu na lotnisku. W takim przypadku informacja jest podawana, w miarę możliwości, z wyprzedzeniem, a zawsze wszystkie informacje są podawane na bieżąco przez system komunikacyjny portu lotniczego.

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzji