Port w Bydgoszczy swoją historię rozpoczynał jako niemieckie lotnisko wojskowe w czasie I Wojny Światowej. Już jednak w 1920 roku przeszło w ręce polskie i od razu było wykorzystywane, choć przez pierwsze 9 lat jedynie jako lotnisko wojskowe. Do 1933 roku PLL LOT obsługiwały trasę Bydgoszcz-Warszawa. Przez okres II Wojny Światowej i później lotnisko podlegało stałej rozbudowie. W 1948 roku na pasie pojawił się ponownie samolot LOT-u do Warszawy. Jednak i to połączenie nie cieszyło się wielkimi łaskami, ponieważ z przerwą w latach 60 działało tylko do 1981 roku. Epizodycznie z Bydgoszczy wylatywały także samoloty do innych miast Polski, ale w latach 80 zgasła gwiazda, która i tak nie dawała wielkich szans.

Próbę reaktywacji bydgoskiego lotniska podjęto w 1992 roku. Rynek był świeży, pomysły nieokrzepłe i w trzy lata później spółka dysponująca lotniskiem przekształciła się w inną, która do dziś rządzi majątkiem portu. Ta zmiana jednak wyszła lotnisku na dobre, ponieważ ze sportowego i usługowego lotniska Bydgoszcz stała się międzynarodowym portem lotniczym.

Historia lotniska nie jest więc szczególnie burzliwa, choć notowała i wzloty, i upadki. Dziś jednak port bydgoski się rozwija, wyrastając na istotny węzeł komunikacyjny w województwie. Pełna nazwa tego lotniska to Międzynarodowy Port lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Od roku 2004 lotnisko bydgoskie regularnie i szybko zyskiwało na znaczeniu. Lata 2008-2011 przyniosły stagnację w liczbie pasażerów, ale rok 2012 przerwał złą passę. Wtedy Bydgoszcz obsłużyła 340 tysięcy pasażerów (w 2004- 26 tysięcy, 2008- 280 tysięcy). Duże znaczenie dla rozwoju portu miało i nadal ma dofinansowanie unijne przeznaczone na poprawę jakości obsługi i modernizację infrastruktury lotniskowej.

Port lotniczy w Bydgoszczy jest 9. najruchliwszym portem w kraju. Roczna przepustowość terminalu wynosi około 500 tysięcy osób w 7 stanowiskach odpraw i dwóch bramkach- międzynarodowej (6 stałych połączeń) i krajowej (jedno połączenie).

Podstawowy pas startowy ma długość 2500 metrów i szerokość 60 metrów, jest wykonany z asfaltobetonu. Oświetlenie pasa stanowi układ uproszczony Calverta, krzyż oraz na obu drogach system precyzyjnego podejścia PAPI. Dodatkowym zabezpieczeniem jest system ILS/DME. Poza asfaltobetonowym pasem lotnisko dysponuje drogami rozbiegowymi trawiastymi o nośności MTOM 5700 kg.

Flagową inwestycją planowaną na najbliższy okres jest rozbudowa terminalu oraz budowa trzeciego gate’a. Ma powstać także strefa wolnocłowa przy hali odlotów oraz ma zostać poszerzona oferta usługowa dla pasażerów. W ramach zwiększania funkcjonalności i bezpieczeństwa planowane jest przejście na II kategorię systemu ILS, w także dobudowa terminalu Cargo, zwiększenie ilości stanowisk odpraw i przebudowa pasa startowego, ale to już w odleglejszej przyszłości.

Port w Bydgoszczy działa w sposób uporządkowany i zgodny z przepisami. Jednym z głównych obszarów zainteresowania władz portu jest ochrona środowiska, podzielona na trzy większe działy: powietrze, odpady, woda. Port dba o ekologiczne metody ogrzewania i generowania energii, gospodaruje wodą zgodnie z odpowiednim pozwoleniem wodnoprawnym i w sposób właściwy segreguje i utylizuje odpady, co dotyczy także potencjalnie niebezpiecznych środków używanych przy konserwacji i utrzymaniu maszyn. Odrębnym zagadnieniem jest ochrona przed skutkami nadmiernego natężenia hałasu, regulowana innymi przepisami.

Obecnie lotnisko w Bydgoszczy nastawione jest na obsługę lotów czarterowych. To oznacza znacznie większy ruch w sezonie letnim niż zimowym, choć i wówczas system odpraw funkcjonuje sprawnie. Charakterystyka lotniska predestynuje je do takiej roli, tym bardziej że jest to jedyny port lotniczy w okolicy. Najbliższym dla większości miast regionu portem jest gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Port Lotniczy w Bydgoszczy stawia na przejrzystość i funkcjonalność. Ściśle współpracuje także z touroperatorami i biurami podróży w zakresie obsługi lotów czarterowych. Liczba stałych połączeń nie jest imponująca, natomiast liczba obsługiwanych lotów czarterowych stanowi bardzo duży odsetek lotów w okresie letnim. Za zwiększenie konkurencyjności lotniska ma też odpowiadać obsługa cargo. Plac manewrowy, możliwość krótkoterminowego magazynowania towarów, korzystna lokalizacja- te atuty są dostrzegane przez firmy transportowe i jedynie niewielka powierzchnia terminalu cargo ogranicza ilość wykonywanych operacji frachtowych.

Port Lotniczy w Bydgoszczy to bardzo specyficzne lotnisko. Choć nie ma nigdzie zadeklarowanej specjalizacji, w sposób naturalny wykształciło pewien zestaw cech, które przyciągają klientów i przewoźników o określonym profilu. Brak też jest w historii elementów, które znajduje się w przypadku wielu innych portów lotniczych- to lotnisko, które było kilkakrotnie zaniedbywane i później odbudowywane w lepszym kształcie. To również sprawia, że jest ono bardzo przyjazne podróżującym, zupełnie jakby gospodarze uczyli się na błędach swoich poprzedników.

Port lotniczy w Bydgoszczy walczy o swoje miejsce na rynku konkurencyjnymi cenami, a nie ilością połączeń. Dzięki temu nakłania operatorów do stałej współpracy, a więc buduje trwałą siatkę połączeń i zapewnia wyrównany poziom bezpieczeństwa, które utrzymuje wspólnie z kontrahentami. Przykład odpowiedzialnego biznesu, który doprowadza do sukcesu na dużą skalę; z lotniska bydgoskiego korzystają także mieszkańcy Włocławka czy Torunia, którzy często mają do wyboru inne, niekiedy pozornie wygodniejsze możliwości. To świadczy o tym, że Polacy chcą podróżować samolotami, jedynie nie wszędzie znajdują odpowiednie warunki do rozpoczęcia podróży. Choć może nie widać tego w statystykach lotniska, panuje na nim duży ruch, a pasażerowie i linie lotnicze odczuwają zadowolenie w związku ze współpracą z bydgoskim portem.

Twoja ocena

Ocena 5 Oceniono 2 razyBrak komentarzy.

Zostaw komentarz