Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu to lotnisko, którego bujny rozwój zaczął się dopiero w 2003 roku. W ciągu pięciu lat lotnisko zwiększyło ilość obsługiwanych pasażerów aż pięciokrotnie i dziś wynosi ona prawie cztery miliony pasażerów rocznie, a docelowo ma zwiększyć się o dalsze 3 miliony. Wydawać by się mogło, że lotnisko to ma więc krótką historię, ale…

Tak naprawdę Wrocław stał się miastem lotniczym już podczas II Wojny Światowej. W lutym 1945 na cztery miesiące lotnisko przejęli żołnierze radzieccy, a po przekazaniu go w ręce Polaków zostało ono przeniesione na trawiasty pas w Gądowie. Lotnictwo cywilne powróciło do Wrocławia-Strachowic dopiero w 1958 roku. Oczywiście wcześniej obsługiwane były loty pasażerskie, ale były to trasy krajowe. Do roku 1992 zresztą z Wrocławia odlatywały tylko samoloty do innych miast w Polsce, przy czym spora z nich odbywała loty jedynie w sezonie letnim na lotniska w Koszalinie, Szczecinie oraz Gdańsku.

Dopiero od 1990 roku na lotnisku zaczęło się coś dziać. Została powołana spółka zarządzająca lotniskiem, stworzony został przez niemiecką firmę plan rozwoju portu lotniczego i w 1993 uruchomiono pierwsze połączenie międzynarodowe- do Frankfurtu nad Menem (tam zresztą zarejestrowana była spółka opracowująca Feasibility Study dla portu). Do 1999 roku największymi inwestycjami były otwierane i modernizowane hale przylotów oraz nowoczesny system zabezpieczenia meteorologicznego.

Kolejnym kamieniem milowym było uruchomienie połączeń niskokosztowych. Zaczęło się od lotów na trasie Wrocław-Londyn w 2005 i wtedy nastąpił prawdziwy wrocławski boom na latanie. Zresztą dowodem tego, że rozwój niskokosztowych połączeń był strzałem w dziesiątkę, jest fakt, że Wizz Air i Ryanair otworzyły (odpowiednio w 2012 i 2011 roku) swoje bazy operacyjne przy tym właśnie lotnisku. W międzyczasie powstawała nowa infrastruktura: płyty postojowe, wieża kontrolna, terminal. W międzyczasie- w roku 2005- port lotniczy otrzymał imię, które nosi do dziś- Mikołaja Kopernika (w logotypie Copernicus).

To piąte, jeżeli chodzi o ilość operacji lotniczych, lotnisko w Polsce, dysponuje pasem startowym o szerokości niespełna 60 metrów i długości 2500 metrów, co pozwala na swobodne operacje wielu typów samolotów.

Głównym źródłem popularności wrocławskiego lotniska są operacje przewoźników niskokosztowych oraz liczne loty czarterowe w okresie letnim. Pod tym względem jest to najszybciej rozwijające się lotnisko w kraju.

Lotnisko we Wrocławiu w związku z dość krótką historią burzliwego rozwoju może pretendować do miana jednego z najbardziej innowacyjnych w kraju, choć dysponuje mniejszymi środkami niż większe porty lotnicze. Wyposażone jest w nowoczesną płytę do odladzania ze zbiornikami bezodpływowymi, system kanalizacyjny z tłuszczownikami, własną biologiczną oczyszczalnię ścieków dla ścieków z samolotów oraz terminala Cargo. Poza tym na lotnisku zainstalowany jest nowoczesny zespół czujników do pomiaru natężenia hałasu oraz wysokowydajne urządzenia elektryczne, które zapewniają bezpieczeństwo oraz niskie zużycie energii elektrycznej. Jednocześnie w obrębie lotniska zlokalizowane jest zabezpieczone pomieszczenie do składowania materiałów radioaktywnych i szkodliwych oraz chłodnia.

Lotnisko posiada własne zbiorniki paliwa (benzyny lotniczej 100 LL oraz paliwa Jet 1-A) oraz cysterny i cały sprzęt niezbędny do obsługi samolotów. Samoloty mogą stacjonować na 4 betonowych płytach postojowych (stanowiska o różnej nawierzchni) oraz płycie trawiastej (tylko statki o masie do 2500 kg). Bezpieczne korzystanie z pasa ułatwia kilkanaście dróg kołowania.

Oświetlenie pasa składa się z systemu LIH na drodze podejścia, droga startowa oznaczona jest systemem oświetlenia podejścia precyzyjnego kategorii I w układzie Calverta z osią błyskową LIH oraz standardowe oznaczenia przeszkód (dzienne i świetlne) i krawędzi. Nie jest to pod względem oświetlenia najbardziej nowoczesne lotnisko w Polsce, ale spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i jest oznakowane w sposób prawidłowy, jeśli uwzględnić spodziewane natężenie ruchu na pasie i ponad lotniskiem. Na lotnisku nie stacjonują urządzenia naprawcze, natomiast port wyposażony jest w system ochrony przeciwpożarowej VII kategorii z dwoma podstawowymi pojazdami ratowniczo gaśniczymi oraz jedną karetką.

Wrocław jest portem lotniczym o krótkiej historii jako lotnisko międzynarodowe. Rozwija się jednak prężnie, zdobywszy tytuł piątego lotniska w kraju, na którym roczny ruch przekroczył milion pasażerów. Niezbędne inwestycje w bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania portu są realizowane na bieżąco, a cały czas opracowywane są dalekosiężne plany rozbudowy istniejącej infrastruktury. To sprawia, że Wrocław jest portem, do którego coraz częściej dolatują samoloty różnych linii lotniczych, tym bardziej że jest to port kompleksowo wyposażony, atrakcyjnie ulokowany i nienotujący zbyt wielu kłopotów w związku na przykład z kiepskimi warunkami pogodowymi. Reputację portu potwierdza nie tylko stworzenie tu baz dwóch największych przewoźników niskokosztowych, ale także nagrody, jakie port zdobywa w plebiscytach prowadzonych wśród ekspertów i pasażerów. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście umiejętność przeprowadzenia inwestycji w zgodzie ze standardami ochrony środowiska, która dla władz portu jest nie tylko obowiązkiem, ale i atutem. To właśnie wrocławski port jest znany z dokładnego i skrupulatnego przestrzegania wyśrubowanych norm oraz wprowadzania innowacji, które ograniczają do minimum uciążliwość funkcjonowania lotniska dla środowiska. Choć parametry lotniska nie budzą może nadmiernej zazdrości gospodarzy innych portów, pamiętać należy, że w porównaniu z portem Chopina albo Jana Pawła II, jest to lotnisko kilkakrotnie mniejsze, ale równie sprawnie zarządzane. Polecamy Parking przy lotnisku we Wrocławiu<

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz