Początki dzisiejszego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku sięgają pierwszej dekady XX wieku. W 1910 roku na terenie dzisiejszego Wrzeszcza (wówczas Langfuhr) powstało lotnisko wojskowe. Po I Wojnie Światowej zostało ono przekazane władzom cywilnym i było administrowane przez Senat Wolnego Miasta Gdańska. Ponad stuletnia historia portu lotniczego to historia rozwoju, ekspansji i modernizacji, która toczy się również dziś.

Już lata 20 ubiegłego stulecia rozpoczęły się pod znakiem międzynarodowych przewozów pasażerskich. Gdańsk stał się nie tylko ważnym portem docelowym, ale także istotnym punktem tranzytowym. To tu zaczęła się historia pierwszej polskiej regularnej linii lotniczej kursującej codziennie na trasie Warszawa-Gdańsk-Lwów. Choć liczba obsługiwanych wtedy pasażerów w dzisiejszym świecie nie wydaje się zbyt imponująca (raptem 1500 osób rocznie), wówczas było to wynikiem plasującym gdańskie lotnisko w ścisłej europejskiej czołówce. Do 1974 roku podstawą funkcjonowania lotniska były loty krajowe. Regularne połączenia funkcjonowały na trasach do Szczecina, Bydgoszczy, Warszawy i kilku innych miast. Poza tym sukcesywnie uruchamiano raczej sezonowe linie międzynarodowe: do Kopenhagi, Berlina czy Burgas. Cała ta historia dotyczy jednak terenu innego niż ten, na którym dziś znajduje się gdańskie lotnisko. Obecna lokalizacja została wybrana później i wybudowany w Gdańsku-Rębiechowie port lotniczy był pierwszym wybudowanym od podstaw kompleksowo zaprojektowanym portem lotniczym w kraju.

Jaką rolę pełni dziś port lotniczy w Gdańsku? Jako jeden z trzech największych w kraju jest lotniskiem zapasowym dla wielu jednostek lecących do Warszawy. Jest to też bardzo istotny punkt pasażerski i towarowy na mapie kraju i europy. Historia portu lotniczego jako przedsiębiorstwa kapitałowego zaczęła się na dobre dopiero w 1993 roku, a jednak nawet ta dekada wystarczyła, aby zbudować pozycję poważnego kontrahenta i ważnego portu lotniczego.

Lotnisko dziś funkcjonuje, korzystając z wąskiego, 45 metrowego pasa o długości niespełna 3 kilometrów. Na głównym kierunku ulokowany jest system ILS oraz NDB, co pozwala na obsłużenie nawet 50 tysięcy operacji w ciągu roku, co z kolei przekłada się nawet na 4 miliony pasażerów. Pas posiada dwa szybkie zejścia i kilka płyt postojowych o łącznej powierzchni niemal 10 ha, a więc wystarczającej na postój dla 11 maszyn dużych gabarytów. Lotnisko zostało wyposażone także w kilka połączeń, które w przyszłości będą prowadziły na kolejne drogi kołowania. Ważnym elementem wyposażenia lotniska jest Ariport Surface Friction Tester odpowiadający za pomiar szczepności drogi startowej. Jest to jeden z nielicznych tego typu systemów w Polsce bazujący na komputerze najnowszej, IV generacji.

Oświetlenie lotniska stanowią nowoczesne lampy systemu IDMAN zdalnie sterowane z wieży kontroli lotów. Zasadniczy kierunek został oświetlony układem geometrycznym układu ALPHA-ATA, a podejście pomocnicze 11 systemem PAPI. Oznaczone są też drogi prowadzące na miejsce kołowania, przy czym oświetlenie właściwej włączane jest przez kontrolera.

Terminal pasażerski portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w części T1 obsługuje loty poza strefę Schengen, natomiast T2 zapewnia pełną infrastrukturę pasażerom podróżującym do krajów wewnątrz tej strefy.

W 2012 roku niespełna 100 tysięcy pasażerów zabrakło, aby ruch w porcie lotniczym przekroczył magiczną granicę 3 milionów rocznie. Poza pasażerami lotnisko gdańskie obsłużyło także olbrzymie ilości cargo wszystkich typów. Całkowity współczynnik load cargo (zajętości miejsc w samolotach) wyniósł prawie 75%, więc jest jednym z lepszych wskaźników nie tylko w Polsce, ale i Europie i z roku na rok rośnie (od ok. 60% w 1998 roku).

Lotnisko w Gdańsku dysponuje 4 parkingami o różnym czasie postoju. Postój jest bezpłatny przez 10 minut na parkingu Kiss&Fly, natomiast płatne parkingi (P2, P3, P4) umożliwiają postój przez krótki, średni lub długi czas, przy czym można skorzystać zwykle z ofert promocyjnych dla pasażerów wybranych lotów obowiązujących na konkretnym parkingu.

Port lotniczy współpracuje z kilkoma firmami, które zapewniają kompleksową obsługę pasażerów, maszyn i załóg przez 24 godziny na dobę.

Aby nadążyć za wymogami rynku, lotnisko gdańskie snuje ambitne plany na przyszłość. Od budowy terminala T2 zwiększającego możliwości obsługi lotniska o 100%, z 2,5 do 5 milionów pasażerów rocznie, przez rozbudowę systemu drug kołowania oraz usprawnienie systemu komunikacji wewnętrznej, aż po budowę płyty do odladzania czy drogi patrolowej oraz modernizację systemu energetycznego. Większość projektów współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Lotnisko w Gdańsku inwestuje także w rozwiązania proekologiczne. Korzystając z BAT tworzy się plany systemów zarządzania hałasem, usuwania wód lotniskowych i wiele innych. Ustalenie strefy ograniczonego użytkowania wiąże się z koniecznością prowadzenia ciągłych pomiarów natężenia dźwięków, a lotnisko w Gdańsku jest pod tym względem jednym z najtrudniejszych do utrzymania portów w kraju. Strategiczna lokalizacja portu ułatwia operowanie w celu usprawnienia przeładunku towarów oraz podróży pasażerów, jednak stawia przed władzami portu bardzo wygórowane wymagania, jeśli chodzi o ochronę środowiska, szczególnie właśnie w zakresie emisji hałasu.

Lotnisko w Gdańsku ma wspaniała, długą historię i bogate dziedzictwo. Jest też jednak wiele zadań, które należy wykonać, aby utrzymać się w czołówce najlepszych i najbardziej przyjaznych pasażerom portów lotniczych europy. Udaje się to dzięki zaangażowaniu setek i tysięcy osób pracujących na rzecz sprawnego, bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania wszystkich elementów portu lotniczego. Wymagane inwestycje są traktowane priorytetowo także na poziomie gmin, powiatów i województwa, dzięki czemu udaje się lotniskiem zarządzać sprawnie i zwiększać ilość obsłużonego ładunku i pasażerów. Polecamy Parking przy lotnisku Gdańsk Rębiechowo

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiBrak komentarzy.

Zostaw komentarz