Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z największych i najruchliwszych lotnisk w kraju. Poza obecnie już wykorzystywanymi do maksimum mocami, planowana jest rozbudowa lotniska oraz budowa kolejnego terminalu. Pełna nazwa portu to „Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o.”, a początek spółki to rok 1996. Od tego czasu kilkakrotnie była poprawiana nazwa przedsiębiorstwa zarządzającego portem, a także kształtowały się stosunki własnościowe. Obecnie właścicielami różnych części majątku firmy są: PP Porty Lotnicze (76,19%), Województwo Małopolskie (22,73%), Gmina Kraków (1,04%), Gmina Zabierzów (0,04%).

Misją Portu Lotniczego Kraków – Balice jest udział w sieci europejskich portów lotniczych o najwyższym standardzie. Pomóc mają temu ambitne plany oraz modernizacja już istniejących systemów lotniskowych.

Po chwilowym załamaniu ilości operacji pasażerskich w latach 2008-2011, rok 2012 zakończył się na niemal 40 tysiącach operacji, podczas których obsłużonych zostało niemal 3,5 miliona pasażerów. Jest to ilość będąca zbliżoną do możliwości rocznych mniejszego z terminali największego polskiego portu, warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina. Planowana rozbudowa ma zwiększyć możliwości lotniska przynajmniej dwukrotnie. Większość lotów z Balic kończy się w Warszawie (ponad 8%), a następnie Londynie (7,5%) i Monachium (6,4%). Najrzadziej wybieranymi portami przeznaczenia są: Werona (0,002%), Barcelona (0,01%) oraz Heringsdorf i Rzym (po 0,03%).

Krakowski port lotniczy dysponuje jedną drogą startową o długości ponad 2,5 km i szerokości 60 metrów oraz pasem awaryjnym. Nawierzchnia pasa spełnia normy określone jako PCN 52/R/B/W/T. Pas startowy jest połączony z kilkoma drogami kołowania i łącznikami. Pas startowy zakończony jest dwiema drogami zejścia (A, F). Lotnisko dysponuje płytą postojową o powierzchni 92 tysięcy metrów kwadratowych, mogącą jednocześnie zmieścić 17 samolotów średniej wielkości. Wydzielone stanowiska przewidują postój samolotu B-747, 5 samolotów B-767, tyle samo statków B737, 3 samoloty ATR-72, 2 samoloty Cessna oraz jeden C141B (Cargo). Oświetlenie nawigacyjne lotniska składa się z uproszczonego systemu świateł podejścia do lądowania IDMAN, system świateł podejścia ALPA-ATA z lampami błyskowymi oraz systemem ILS z potencjalną możliwością pracy w kategorii II. Poza tym na pasie światłami oznaczone są krawędzie, krańce, oś i strefa przyziemienia. Lotnisko w Balicach korzysta z LSRG kategorii VIII z 6 ciężkimi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Służba Kontroli Zbliżania APP Kraków działa w promieniu około 130 km od lotniska, a radar wtórny pozwala śledzić ruchy statków powietrznych oddalonych o 450 km.

Okres 2007-2015 jest dla portu lotniczego Kraków – Balice czasem intensywnej rozbudowy infrastruktury, mającej na celu zwiększenie przepustowości oraz upłynnienie strumienia pasażerskiego na lotnisku. W tym celu realizowanych jest wiele inwestycji, finansowanych ze środków europejskich oraz krajowych. Do najważniejszych należy zaliczyć przebudowę i modernizację istniejącego terminalu, remont drogi startowej, przebudowę dróg kołowania Alfa i Golf oraz Bravo i Fokstrot, rozbudowę płaszczyzn w części północno-wschodniej, poszerzenie drogi kołowania, budowę przystanku kolejowego i rozbudowę wewnętrznej sieci komunikacyjnej portu. Niektóre inwestycje wymagają koordynacji z partnerami zewnętrznymi, w tym spółką kolejową i firmami odpowiadającymi za transport publiczny w regionie.

Port Lotniczy im. Jana Pawła II jest zaangażowany w programy ochrony środowiska. W ramach tych działań między innymi funkcjonuje od 2003 roku komórka do spraw kontroli rejonu oddziaływania lotniska, której działania mają charakter ochronny i prewencyjny zarówno w aspekcie oddziaływania lotniska na środowisko, jak też możliwych przeszkód lotniczych. Władze lotniska dążą do budowy stabilnej pozycji nie tylko ekonomicznej, ale także do utwierdzenia lotniska w krajobrazie społecznym, czego wyrazem jest organizacja i współorganizacja wydarzeń związanych między innymi z komunikacją, wsparciem kultury oraz doraźnym wparciem materialnym dla gmin ościennych, między innymi Liszek i Zabierzowa.

Port Lotniczy Kraków – Balice współpracuje z wieloma firmami, dzięki którym możliwe jest utrzymanie ciągłości i wysokiej jakości obsługi lotniska. Są to między innymi przedsiębiorstwa Petrolot, WAS oraz LOT Catering, odpowiadające kolejno za usługi tankowania i dostarczania paliw, obsługę handlingową i towarową oraz catering. Mniejszych i większych firm współpracujących z portem są dziesiątki, gdyż obszar oddziaływania lotniska obejmuje populację niemal 8 milionów ludzi.

Kraków Airport jest też pierwszym lotniskiem w kraju, które w ramach swojej strategii marketingowej zaprasza swoich potencjalnych klientów na wycieczki tematyczne. W ofercie znajduje się zwiedzanie portu dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.

Port lotniczy w Balicach przystosowany jest do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Na ternie portu funkcjonuje tak zwana niebieska ścieżka oraz specjalny system przywoływania asysty i dedykowane oznaczenia, dzięki którym osoby o ograniczonej sprawności ruchowej i niepełnosprawne mogą bez większych trudności korzystać ze wszystkich obiektów na terenie portu. Udogodnienia zostały stworzone także na parkingach (krótko i długoterminowych) działających przy lotnisku.

Kraków – Balice to port aspirujący do miana najbardziej innowacyjnego i komfortowego portu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Cel ten stara się osiągać przez ambitne plany rozbudowy, które są realizowane w większości terminowo. Systematycznie zwiększająca się siatka połączeń i rozwijająca się lista współpracujących operatorów sprawiają, że regionie oddziaływania wspólnym z Pyrzowicami port krakowski uchodzi za coraz bardziej atrakcyjny. Polecamy Parking lotnisko Kraków Balice

Twoja ocena

Ocena 3.2 Oceniono 17 razy

Incoming search terms:

  • gmina Krakw
  • radar lotniczy kraków


Brak komentarzy.

Zostaw komentarz