Lotnisko Warszawa Okęcie – Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2011 roku obsłużyło ponad 43% całego ruchu lotniczego, jaki przypadał na wszystkie lotniska krajowe. Obsługuje pasażerskie loty planowe i czarterowe, a także jest istotnym węzłem lotniczego transportu towarowego w Europie.

Misją Lotniska Chopina jest dostarczanie bezpiecznych rozwiązań wysokiej jakości w dziedzinie transportu pasażerskiego i zdobycie do roku 2020 pozycji lidera, jeżeli chodzi o ilość pasażerów i efektywność zarządzania wśród lotnisk naszej części świata.

Przepustowość roczną terminali T1 i T2 szacuje się łącznie na około 10 milionów osób, przy czym aż 65% tego ruchu ma być generowane na obszarze terminala 2. Całość odpraw odbywa się przy 114 punktach full check-in, 12 punktach bagażowych, 9 punktach self check-in, 1 punkcie VIP check-in oraz 3 punktach odpraw ponadwymiarowego bagażu.

Terminale warszawskiego portu lotniczego są własnością Polskich Portów Lotniczych („Polish Airports” State Enterprise). Samoloty mogą korzystać z dwóch przecinających się pasów startowych o asfaltobetonowej nawierzchni. Lotnisko Chopina jest jednym z nielicznych w kraju, które wyposażone zostały w system instrumentalnego wspomagania lądowania II kategorii (ILS Cat. II). Wspomaga on obsługę lotów przy ograniczonej widoczności, a w planie jest też montaż systemu wyższej kategorii, który umożliwiłby bezpieczną obsługę lotów w jeszcze gorszych warunkach. Pasy startowe mają długość ponad 2900 oraz 3800 metrów, co daje możliwość obsługi samolotów praktycznie każdego typu, w tym nowoczesnych maszyn Boeinga: Dreamliner oraz starsze od nich 747 oraz C5A Galaxy.

Lotnisko świadczy kompleksowe usługi obsługi samolotów, w tym pełen wachlarz usług handlingowych, cargo, cateringu, tankowania. Za obsługę naziemną ruchu pasażerskiego odpowiada kilka firm: LS, WAS oraz BGS. Tankowanie prowadzone jest przy użyciu sprzętu będącego własnością firmy Petrolot, a paliwa będące do dyspozycji to benzyna lotnicza 100LL oraz paliwo JET 1-A.

Lotnisko Chopina w Warszawie ma długa tradycję, która pozwoliła mu na zdobycie pozycji lidera rynku. Historia portu zaczęła się w 1934 roku od otwarcia przez prezydenta Mościckiego Centralnego Portu Lotniczego. W czasie II Wojny Światowej lotnisko zostało zniszczone i dopiero w 1946 roku ponownie uruchomiono radiostację Służewiec. Rok później została oddana do użytku nowa wieża kontroli lotów, a druga połowę XX wieku rozpoczęto od remontu nawierzchni drogi startowej. Jako lotnisko międzynarodowe Okęcie funkcjonowało dopiero od przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku, a od 1965 roku mogło być wykorzystywane w szerszym zakresie dzięki montażowi systemu ILS. W 1971 roku po raz pierwszy przekroczona została magiczna granica obsługi miliona pasażerów rocznie i od tego czasu najważniejsze daty w historii portu wyznaczane są nowymi inwestycjami.

Jako port lotniczy imienia Fryderyka Chopina wcześniejsze „Okęcie” funkcjonuje od 2001 roku, budując trwale rozpoznawalną markę. W 2007 roku układ terminali ustalił się, wprowadzane natomiast od tamtego czasu są systematyczne udogodnienia, mające przede wszystkim ułatwić i usprawnić między innymi obsługę pasażerów linii niskokosztowych, a także pasażerów niepełnosprawnych. Ostatnim wydarzeniem, które wieńczy dotychczasową historię portu, było przyjęcie pierwszego z zakupionych przez PLL Lot samolotów Dreamliner.

Lotnisko Chopina znane jest nie tylko z doskonałej jakości obsługi pasażerów, ale także aktywnego udziału w kreowaniu wizerunku Polski, budowaniu właściwych postaw w biznesie oraz wsparcia, jakiego udziela wielkim przedsięwzięciom. Lotnisko Chopina jest mecenasem polskich Olimpijczyków, organizatorem licznych konferencji oraz promotorem kultury, co było szczególnie widoczne podczas obchodów Roku Chopina (2010).

Jednym z aspektów „pozalotniczej” działalności portu lotniczego jest program edukacyjny na temat bezpieczeństwa ruchu lotniczego, w ramach którego pasażerom przybliżane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem transportu powietrznego, w tym te dotyczące Lotniskowej Straży Pożarnej czy Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem, ale też ochrony przed ptakami.

Lotnisko Chopina w Warszawie chce być nie tylko najsprawniejszym w obsłudze ruchu pasażerskiego, ale kreuje także wizerunek odpowiedzialnego partnera biznesowego, czego elementem jest jedna z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce, „Skrzydła Sukcesu”, wręczana najważniejszym partnerom lotniska w segmencie B2B jako wyraz uznania i wdzięczności za owocną współpracę.

Rozpoznawalność logo lotniska jest wysoka nie tylko w kraju. Warsaw Chopin Airport jest znane jako jedno z najlepiej przygotowanych i najlepiej zorganizowanych lotnisk w Europie. Przy bardzo dużym natężeniu ruchu notuje niewielką liczbę opóźnień, rzadko mają miejsce kłopoty z odprawą, a system bezpieczeństwa działa bardzo skutecznie, dzięki czemu kolejne linie lotnicze rozpoczynają współpracę z portem lotniczym na warszawskim Okęciu. Jest to tym cenniejsze, że jednocześnie lotnisko pozyskując nowe środki na inwestycje, stale rozwija się i uchodzi za jedno z najbardziej innowacyjnych choćby pod względem projektów mających na celu ograniczenie hałasu w okolicach lotniska. Głównymi źródłami finansowania w ciągu ostatnich lat były trzy programy europejskie: Infrastruktura i Środowisko, TEN-T, a także Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. To one w dużej mierze pozwoliły na budowę najnowocześniejszego portu lotniczego w kraju. Niemniej jednak plany rozbudowy na tym się nie kończą, choć zmieniły się nieco priorytety; obecnie prowadzone działania nakierowane są na wzrost bezpieczeństwa i funkcjonalności obiektów portu przy jednoczesnym zmniejszaniu obciążeń dla środowiska.

Pasażerowie są informowani o zmianach na bieżąco za pośrednictwem Pressroomu oraz blogu na stronie lotniska. Są one ważnymi elementami w kampanii marketingowej portu, który wykorzystuje nowe technologie do budowy świadomości marki. Polecamy Parkingi lotnisko Chopina Warszawa Okęcie

Twoja ocena

Ocena 2 Oceniono 4 razy

Incoming search terms:

  • warszawa lotnisko chopina
  • lotnisko chopina w warszawie
  • lotnisko chopina


1 Response to "Lotnisko Chopina – lotnisko Warszawa Okęcie"

  1. Agnieszka

    Ostatnia rzecz, jaka mozna powiedziec o Lotnisko Chopina w Warszawie to to, ze jest znane z doskonalej obslugi pasazerow. Obsluga lotniska to po prostu okropnie niewyszkoleni pracownicy, napewno nie wyszkoleni w obsludze klienta. Zachowanie obslugi jest skandaliczne, nieprofesjonalne, nieuprzejme. Nie wiem na jakiej podstawie napisany jest powyzszy artykul, ale nie wyglada na to, aby autor mial stycznosc z obsluga losniska w Warszawie, w porownaniu do JAKIEGOKOLWIEK innego lotniska na swiecie. Mam nadzieje, ze cos wkrotce zmieni sie w tej sprawie, bo doswiadczenia ostatnia (jak rowniez te sprzed lat) sa koszmarne. Obsluga jest na tyle nieprofesjonalna, ze mam powod aby twierdzic, ze ludzie tam pracujacy nie dostali pracy ze wzgledu na swoje umiejetnosci. Gdyby tak bylo, mielibysmy wyszkolona kadre, a teraz mamy bande nadetych, nieprofesjonalnych osob, ktore w zaden sposob nie zasluguja na prace, ktora dostaly.

Zostaw komentarz