Radom-Sadków to obecnie funkcjonujący ważny port lotniczy wojska w trakcie przebudowy i przystosowania do obsługi ruchu pasażerskiego cywilnego.

Na mapie lotnisk wojskowych Radom od dawna zajmuje ważne miejsce. Nie istnieje natomiast na mapie przewozów pasażerskich, choć cywilom nie jest obcy, a to głównie za sprawą najbardziej prestiżowych pokazów lotniczych w kraju: Radom Air Show.

Lotnisko wojskowe jest bardzo rozbudowane, natomiast infrastruktura wojskowa nie spełnia wszystkich wymogów stawianych przed tą zabezpieczającą lotniska cywilne.

Przystosowanie jej do potrzeb ruchu pasażerskiego zaczęło się w 2012 roku i potrwać ma do jesieni 2013. Termin oddania terminala początkowo ustalony na koniec 2012 roku został jednak przesunięty na maj 2013. Brak informacji na temat wpływu tego opóźnienia na całościowy harmonogram prac. Powstają, równolegle z infrastrukturą portową, drogi dojazdowe na lotnisko oraz uzyskiwane są wszystkie administracyjne decyzje niezbędne do funkcjonowania portu. Stworzenie na ternie istniejącego lotniska terminalu pasażerskiego oraz modernizacja infrastruktury ma pochłonąć 70 milionów złotych, z czego część pokryć maja prywatni inwestorzy. Właścicielem terenu, na którym zlokalizowany będzie port, jest Ministerstwo Obrony Narodowej. W 2008 roku wydana została pozytywna opinia Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca planu budowy. Przeprowadzono także ekspertyzę, z której wynika, że jeśli lotnisko ma obsługiwać samoloty typu B737-200, B737-300 oraz A-320-200 i niższe, nie zachodzi potrzeba modernizacji istniejącej nawierzchni pasa startowego. Obecnie jest to asfaltowa nawierzchnia z betonowymi progami długości 2000 metrów i szerokości 60 metrów. Z decyzji administracyjnych brakuje jeszcze decyzji środowiskowej, która jednak prawdopodobnie zostanie wydana, gdyż na terenie lotniska nie występują żadne nadzwyczajne zagrożenia dla przyrody, a plan modernizacji przewiduje odpowiednie dla lotnisk systemy jej ochrony.

W przyszłości będzie możliwość przedłużenia drogi startowej asymetrycznie, łącznie o nawet 700 metrów. Z niezbędnych inwestycji natomiast wymienić należy instalację odpowiedniego oświetlenia (obecnie lotnisko pracuje na jednym z wojskowych systemów). Nie ma też zainstalowanego systemu ILS. Teoretycznie nie jest on niezbędny, aby lotnisko zaczęło działać, jednak dla podniesienia komfortu i bezpieczeństwa jest to zalecane. Do tej pory 11 polskich lotnisk korzysta z systemu ILS (I lub II kategorii). W pobliżu istnieje już bocznica kolejowa, nieopodal przebiegają ważne drogi komunikacji samochodowej i kolejowej, więc lokalizacja lotniska jest dobra, tym bardziej że dla potrzeb technicznych i administracyjnych można w większości przypadków wykorzystać tę infrastrukturę, która istnieje obecnie, ewentualne prace będą polegały na remoncie i lekkiej adaptacji pomieszczeń.

Dysponentem portu jest powołana do życia spółka operatorska Port Lotniczy Radom S.A., która prowadzi wszystkie procedury związane z modernizacją i uruchomieniem nowego lotniska.

Atutem lotniska w Radomiu może być niski koszt budowy. Praktycznie cała niezbędna infrastruktura, z wyjątkiem terminala pasażerskiego, jest już gotowa, wystarczą jedynie drobne modernizacje. Nawet to jednak daje kwotę zaledwie 70 milionów złotych, co w porównaniu z budową (a w zasadzie również jedynie adaptacją) Modlina nie jest dużą kwotą (tam koszty wyniosły prawie pół miliarda złotych, a port nadal nie może być używany). Jest więc szansa, że do Radomia zawitają choćby przewoźnicy niskokosztowi, a port zacznie szybko na siebie zarabiać. Nie od razu jednak Radom (jak Rzym) zbudowano. Zapewne koszt wzrośnie, potrzebne tez będą środki na promocję nowego lotniska, a jak pokazuje praktyka, historia lotniska jest historią ciągłych modernizacji i usprawnień, które również kosztują.

Dobra lokalizacja, niezłe połączenia komunikacyjne z regionem, a przede wszystkim z Warszawą czy dalej z Krakowem sprawiają, że inwestycja ma szanse się zwrócić.

Decyzja o budowie portu lotniczego w Radomiu doskonale wpisuje się w lotnicze tradycje miasta. Port Lotniczy Radom ma być marką, która kojarzy się z lotnictwem w najszerszym wymiarze: obok cywilnego, funkcjonowałoby także wojskowe lotnisko, regularnie odbywałyby się pokazy Radom Air Show, w mieście działa też lotnicza grupa akrobatyczna Orlik. Na tej tradycji chce się teraz budować profesjonalny port lotniczy dla linii pasażerskich. Jest to przedsięwzięcie, które doskonale wpisuje się w misję unowocześnienia miasta, która jest realizowana od kilku lat na wszystkim polach. Jednocześnie Radom mógłby stać się jednym z portów krajowych, tym bardziej że Radom, choć to miasto średnich rozmiarów, ma doskonałą lokalizację u zbiegu ważnych arterii komunikacyjnych. W pobliży zlokalizowane są też atrakcyjne tereny inwestycyjne, a to z kolei otwiera drzwi do obsługi lotów biznesowych.

Jest wiele pomysłów, które na radomskim lotnisku można będzie przeprowadzić. Teraz jednak najważniejszym zadaniem jest przygotowanie terminala pasażerskiego, bo bez tego nie wyląduje tu, ani stąd nie odleci żaden cywilny samolot. Choć inwestycja nie zakończyła się w terminie, wydaje się, że inwestorzy byli na to przygotowani- budowy planowane na okres jesienno-zimowy zwykle zaliczają poślizgi, natomiast pozostałe inwestycje idą zgodnie z planem. Prowadzone są też postępowania kwalifikacyjne na rozmaite stanowiska pracy, więc jeśli tylko do września powstanie terminal, wydaje się, że port będzie mógł zacząć obsługiwać pierwszych pasażerów zgodnie z planem. Okres zwrotu inwestycji nie jest jeszcze dokładnie znany, ale prawdopodobnie inwestorzy liczą na wyrównanie kosztów i zysków po maksymalnie 10 latach od rozpoczęcia funkcjonowania lotniska. Aby to osiągnąć potrzebne będzie jeszcze kilka inwestycji, jednak część z nich nie będzie już (jak na przykład modernizacja linii kolejowej) leżała bezpośrednio w gestii zarządu Portu Lotniczego Radom.

Twoja ocena

Ocena 3.5 Oceniono 19 razy

Incoming search terms:

 • lotnisko radom
 • port lotniczy radom
 • lotnisko radom sadkow
 • lotnisko pasażerskie radom
 • radom lotnisko
 • lotnisko cywilne w radomiu
 • lotnisko cywilne radom
 • lotnisko sadków
 • lotnisko pasażerskie w radomiu
 • budowa lotniska w radomiu


1 Response to "Port Lotniczy Radom-Sadków"

 1. Gregor

  Trzymamy kciuki za Radom! Powodzenia I do zobaczenia 24-25 sierpnia!

Zostaw komentarz