Port Lotniczy Szczecin – Goleniów im. NSZZ „Solidarność” jest dziesiątym pod względem liczby odprawianych pasażerów portów lotniczych w Polsce. Położony daleko od centrum (około 30 km) jest najdalej na północny zachód wysuniętym dużym lotniskiem. Zasięg oddziaływania lotniska to ponad 1,6 miliona osób.

Historia szczecińskiego lotniska zaczyna się niewesoło: 5 km na wschód od Goleniowa w latach najostrzejszych sporów zimnowojennych (1953-1956) powstaje standardowy pas dla samolotów wojskowych wraz z infrastrukturą. Do 1994 roku było to miejsce stacjonowania przebazowanego z Bydgoszczy Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”, choć w 1967 została wydzielona część lotniska do obsługi lotów cywilnych, poprzednio obsługiwanych przez lotnisko Szczecin-Dąbie.

Od lat 70 trwa nieustanna modernizacja lotniska. Pierwszym jej etapem było wydłużenie drogi startowej z 1800 do 2500 metrów, co umożliwia operacje większym samolotom pasażerskim. Wtedy też otwarto najnowocześniejszy z terminali pasażerskich. Dziś funkcjonuje już inny, nowszy. Koniec XX wieku to czas remontu płaszczyzn lotniskowych, w tym tych najważniejszych: pasa startowego i płyty postojowej. Zmodernizowano również system energetyczny, podjęto się instalacji oświetlenia ścieżki i pasa. Po roku 2000 powstałą jeszcze nowa wieża kontroli lotów, nowy terminal pasażerski, a teraz budowana jest linia kolejowa na lotnisko. Dzięki poczynionym inwestycjom port lotniczy może sprostać wyzwaniu odprawy nawet miliona osób rocznie.

O tym, jak szybki jest rozwój ruchu lotniczego, może świadczyć przyrost ilości obsłużonych pasażerów. W 2001 roku było to jedynie 70 tysięcy osób, w 2005 przekroczony został próg 100 tysięcy, 2007- 200 tysięcy, 2008 300 tysięcy, choć później nastąpiła stagnacja, a w 2012 roku obsłużono około 350 tysięcy osób. Na zmiennym poziomie utrzymuje się obsługa cargo na szczecińskim lotnisku, w 2012 roku na przykład obsłużone zostało około 50 ton frachtu i 250 ton poczty lotniczej.

Kierunki lotów stałych to Wyspy Brytyjskie i Skandynawia, natomiast sporą część ruchu generują loty czarterowe do Egiptu, Tunezji, Grecji i Turcji. Razem daje to 14 kierunków w 8 krajach. Są to wskaźniki, jak na polskie lotnisko, całkiem niezłe, choć oczywiście wiele portów może osiągnąć więcej.

Samoloty na szczecińskim lotnisku mają do dyspozycji pas startowy o długości 2500 i szerokości 60 metrów oraz pojedynczą płytę postojową. Ruch odbywa się płynnie nawet przy większym natężeniu. Pasażerowie na szczecińskim lotnisku mogą skorzystać z jednego z trzech lokali gastronomicznych oraz pełnej oferty w zakresie obsługi lotniska: od sprzedaży biletów przez pierwszą pomoc w razie potrzeby aż po usługi kantorowe. Lotnisko ma też przygotowaną kaplicę (niewielką) czynną codziennie od 7 do 22:30. Ponieważ terminal jest budynkiem stosunkowo nowym, a zawsze dobrze obsługiwanym, szczecińskie lotnisko jest tym, o którym mówi się, że zawsze wszystko działa jak należy. To dobra informacja dla pasażerów i linii lotniczych, ponieważ świadczy o kulturze korporacyjnej i wysokiej jakości świadczonych usług. Oczywiście nie zarządca portu jest za to bezpośrednio odpowiedzialny, ale konkretne firmy, które jednak są na szczecińskim lotnisku wybierane do współpracy bardzo starannie według referencji.

Przy lotnisku działa kilka biur podróży oferujących zarówno propozycje wyjazdowe, jak też ofertę dla gości Szczecina. W pobliżu znajduje się postój taksówek i wypożyczalnia samochodów, więc jeśli chodzi o połączenie portu z systemem komunikacyjnym regionu, jedynym brakującym elementem jest budowana aktualnie linia kolejowa, która ma jeszcze bardziej usprawnić dotarcie na lotnisko.

Wiele projektów realizowanych przez port, współrealizowanych jest ze środków współpracy regionalnej między stroną polską a Meklemburgią – Pomorzem Przednim, który również znajduje się częściowo w strefie oddziaływania lotniska Szczecin – Goleniów. Ta współpraca, a także efektywne wykorzystywanie środków unijnych sprawiają, że Port Lotniczy im. NSZZ Solidarność może się rozwijać. Obecnie prowadzone są drobne prace modernizacyjne, a także ciągłe szkolenia całego personelu, dzięki czemu nawet, jeśli infrastruktura nie jest modernizowana, jakość świadczonych przez szczeciński port lotniczy usług nadal rośnie.

W celu ułatwienia pasażerom podróży, lotnisko uruchomiło system odpraw przez internet, a także informatory i wirtualne wycieczki po lotnisku, co w założeniu miało pomagać w przygotowaniach, a w praktyce okazało się doskonałą zabawą nie tylko dla pasażerów goleniowskiego lotniska.

Port lotniczy w Szczecinie nie jest dużym lotniskiem, więc i część usługowa terminalu jest dość skromna. Składa się na nią w sumie pięć sklepów, trzy lokale gastronomiczne, pięć wypożyczalni samochodów i kilka biur podróży- podstawowy zakres usług, jakiego mogą się spodziewać pasażerowie na każdym lotnisku. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie te firmy działają w sposób zorganizowany na rzecz rozwoju lotniska, czego często brakuje w większych portach. Szczecin jest doceniany za przyjazna atmosferę i sprawne działanie, czyli dysponuje dwoma najważniejszymi atutami. W budowie takiego wizerunku pomagają kampanie społeczne i podejmowane działania na rzecz ochrony środowiska, które zawsze było największym skarbem regionu. Dzięki współpracy z Niemcami czasem udaje się zorganizować wspólne szkolenia i wymieniać się doświadczeniami, z czego wiele innych lotnisk też nie może na co dzień korzystać.

Szczecińskie lotnisko jest przykładem instytucji nowoczesnej, nakierowanej na klienta, czyli w tym wypadku pasażera i linie lotnicze. Udowadnia, że nawet z podstawowym zakresem usług można stać się marką znaną i lubianą, co potwierdza fakt, że w 2012 roku ze szczecińskim portem zaczęło współpracować dwóch znanych europejskich przewoźników, a oferta pozostałych została niezmieniona lub poszerzona.

Twoja ocena

Ocena 1 Oceniono 1 razy

Incoming search terms:

  • lotnisko goleniw


Brak komentarzy.

Zostaw komentarz