Port Lotniczy w Katowicach mieści się w Pyrzowicach, a jego historia zaczęła się w 1940 roku o lotniska polowego Luftwaffe. Wtedy zostały zbudowane trzy asfaltobetonowe pasy o długości od jednego do półtora kilometra i szerokości 50 metrów. Lotnisko było ważnym punktem strategicznym dla transportu materiałów z terenu Rzeszy na wschód. Tutaj również testowano Komety, czyli samoloty Messerschmitt 163. Po wojnie, do roku 1951 lotnisko w Pyrzowicach było bazą dla lotników Armii Czerwonej, a potem zostało przekazane Armii Ludowej, która ulokowała tam swój 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

Cywilna historia lotniska w Pyrzowicach zaczęła się w 1966 roku od wylotu samolotu LOT dl Warszawy. Wówczas piloci korzystali jeszcze z obsługi naziemnej personelu wojskowego i dopiero po uruchomieniu połączeń zbudowano malutki terminal pasażerski (550 metrów kwadratowych), drogi kołowania i podobnie niewielką płytę postojową. Jednak historia portu nie była od tego momentu idylliczna. W 1990 roku lotnisko przestało obsługiwać samoloty. W związku ze zmianami ustrojowymi i politycznymi, okazało się, że wszyscy mają lepsze rzeczy do roboty niż przyglądanie się lotnisku. Zastój nie trwał jednak długo, ponieważ władze województwa doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jak ważne dla regionu jest posiadanie dużego, sprawnie funkcjonującego lotniska. To stało się przyczynkiem do założenia Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które jest do dziś dysponentem obiektów portu lotniczego. Jako port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym Pyrzowice funkcjonują od 1993 roku. Pierwszym przewoźnikiem, który zaczął obsługiwać pasażerów była (można pomyśleć, że symbolicznie) Lufthansa w locie (również nomen omen) do Monachium.

W 1998 roku lotnisko zaczęło korzystać z hal cargo takich, jakie wykorzystuje do dziś. Dwa lata później została oddana płyta postojowa. Droga startowa o długości 2800 metrów została ukończona w 2001 roku, natomiast terminal mogący obsłużyć większą liczbę pasażerów został ukończony trzy lata później. Obecnie jego powierzchnia przekracza siedem i pół tysiąca metrów. Niedawno (2007) ukończona została również budowa terminala nr 2. Teraz przepustowość roczną lotniska ocenia się na 3,6 miliona pasażerów, co jest porównywalne z rocznymi możliwościami lotniska w podkrakowskich Balicach. Jeżeli chodzi o plany na przyszłość, GTL planuje dobudować kolejny terminal, wyremontować drogę startową oraz powiększyć powierzchnię płyt postojowych.

Lotnisko w Pyrzowicach ma najwyżej położony pas startowy w Polsce, co przekłada się na najlepsze warunki pogodowe, znacznie lepsze niż na innych lotniskach. Pilotom i obsłudze naziemnej pomagają wysokiej klasy systemy wspomagania nawigacji: oświetlenie w systemie Calverta LIH (podejście precyzyjne I kategorii) i uproszona wersja tego systemu na kierunku pomocniczym, ILS kierunku i ścieżki na podejściu zasadniczym. Lotnisko chronione jest systemem meteorologicznym Vaisala.

Lotnisko ma trzy własne płyty postojowe, Apron 1 (13 stanowisk dla statków typu C lub 9 dla klasy C i 2 dla klasy E), Apron 2 (4 stanowiska dla klasy C i 5 dla General Aviation), Apron 3 (5 stanowisk dla klasy C i 4 dla General Aviation).

KTW zlokalizowane jest w najgęściej zaludnionym regionie polski i ma cachement area wynoszący 11 milionów osób. Dla transportu Cargo ważna jest dostępność rozbudowanej infrastruktury, bliskość ważnych rynków i duża ilość potencjalnych centrów logistycznych, a pasażerowie doceniają również komunikację nie tylko stricte regionalną, ale też na przykład busy lotniskowe do i z Krakowa.

Obsługę lotniska zapewniają firmy Petrolot (paliwo oraz tankowanie), Lotniczy Catering Service (kompleksowa obsługa gastronomiczna na terenie portu), GTL LOT (obsługa handlingowa oraz przeglądy i konserwacja samolotów) oraz BGS (usługi handlingowe oraz tankowanie). Na terenie portu znajduje się 35 stanowisk odprawy i ponad 20 puntów gastronomicznych, co ma zapewnić płynną obsługę ponad trzech i pół miliona osób rocznie. W roku 2012 zabrakło jeszcze miliona pasażerów do tego limitu, a te dwa i pół miliona osób łącznie z 10,5 tysiącami ton cargo skorzystało z ponad 30,5 tysiąca operacji lotniczych.

MPL Katowice jest portem, który znany jest z rygorystycznych, ale przyjaznych dla pasażera polityk bezpieczeństwa. Duża ilość personelu zaangażowana jest tylko w zadania mające ograniczać ryzyko wypadków na terenie portu. Lotnisko współpracuje ze wszystkimi firmami działającymi na terenie portu w celu ustalenia procedur oraz zasad działania na wypadek zagrożenia, przy czym olbrzymi nacisk kładzie się tu na kulturę korporacyjną.

KTW na podstawie przepisów krajowych, międzynarodowych, a także w wyniku wprowadzenia polityki odpowiedzialnego biznesu angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody w rejonie bezpośredniego oddziaływania lotnictwa, opracowuje mapy, plany i strategie działania, dzięki którym może stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku lotnisk w kraju. Jednocześnie GTL włącza się w kampanie społeczne na rzecz społeczności lokalnych, zwłaszcza w gminach znajdujących się w bezpośredniej bliskości portu. GTL został, jako jedyny zarządca lotnisk do tej pory, odznaczony tytułem Firma Bliska Środowisku, co było możliwe dzięki innowacyjnemu, unikalnemu w skali kraju podejściu do problemu hałasu, w celu eliminacji którego stworzono bazę GIS, która służy do planowania działań ochronnych. Kolejne inwestycje planowane są w oparciu o technologie niskoenergetyczne i uwzględniają wymogi BAT (Best Available Techniques), dzięki czemu port lotniczy w Pyrzowicach zyskał opinię najbardziej przyjaznego środowisku spośród wszystkich dużych portów lotniczych. Jednocześnie jest to przez GTL wykorzystywane jako atut, który firma wykorzystuje do promocji lotniska wśród potencjalnych pasażerów. Działa to szczególnie mocno na pasażerów z zagranicy, którzy właśnie z praktyk związanych z ochroną środowiska najlepiej znają pyrzowickie lotnisko. Polecamy Parkingi przy lotnisku Katowice Pyrzowice

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzji

Incoming search terms:

  • Port lotniczy Pyrzowice
  • PORT LOTNICZY KATOWICE


Brak komentarzy.

Zostaw komentarz