Lotnisko w Poznaniu zaczynało swoją historię jako Stacja Lotnicza Poznań. Było to jeszcze przed I Wojną Światową. Oficjalne otwarcie ufundowanego przez okolicznych mieszkańców lotniska odbyło się w 1913 roku z udziałem samego cesarza Wilhelma II. Na 300-hektarowym obszarze stacjonować miało docelowo 30 maszyn, w tym samolot o nazwie Poznań.

Podczas I Wojny Światowej lotnisko nie było czynne, choć szkolono tu pilotów, mechaników, nawigatorów i obserwatorów, a także prowadzono naprawy maszyn i zorganizowano składowisko części do nich. Głośno znów zrobiło się o podpoznańskiej Ławicy w czasie Powstania Wielkopolskiego, kiedy to lotnisko zostało odbite zbrojnie, a po nieudanych bombardowaniach pozostała już w rękach Polaków i od 1919 roku podejmowano wysiłki na rzecz przekształcenia lotniska w cywilny port lotniczy z prawdziwego zdarzenia.

Najnowsza historia lotniska zainaugurowana została późno, bo dopiero w 1997 roku powołano spółkę zarządzającą lotniskiem. Dwa lata później port już funkcjonował: Poczyniono pierwsze inwestycje i uruchomiono pierwsze połączenie do Hanoweru. Od 2001 roku Ławica ma nowy terminal pasażerski, może obsługiwać Cargo i dysponuje nową płyta postojową, zaczyna się więc prawdziwa praca portu lotniczego. Uruchamiane są też kolejne połączenia krajowe i zagraniczne. Od 2006 roku port lotniczy Poznań-Ławica nosi imię Henryka Wieniawskiego, a w dwa lata później po pewnych modernizacjach lotnisko przygotowano do kompleksowej obsługi ruchu lotniczego w strefie Schengen. Ten sam rok stał się dla Ławicy historyczny z jeszcze innego powodu: to właśnie w 2008 roku po raz pierwszy przekroczona została granica miliona obsłużonych pasażerów rocznie. Lata 2009-2012 upłynęły pod znakiem remontów, modernizacji i rozbudowy- otwarto kolejne płaszczyzny lotniskowe, terminal, wyremontowano kilka bardziej wysłużonych elementów infrastruktury scentralizowanej i dostosowano lotnisko do wymogów ochrony środowiska. Rozpoczęto też prace przy budowie nowej sortowni bagażu i rozbudowie strefy odlotów.

Po zakończeniu rozbudowy terminalu pasażerskiego poznańska Ławica ma osiągnąć przepustowość 3 milionów ludzi rocznie przy 23 tysiącach metrów powierzchni, a więc będzie to bardzo wydajnie i oszczędnie zagospodarowany terminal.

Port lotniczy im. H. Wieniawskiego dysponuje jednym pasem startowym o szerokości 50 metrów i długości niewiele ponad 2,5 kilometra. Oświetlony jest systemem uproszczonym, krzyżem z poprzeczką na 300 metrach od progu pasa na kierunku zasadniczym. Na kierunku dodatkowym obowiązuje układ systemu podejścia precyzyjnego APLHA-ATA (kategoria I). Zabezpieczenie na wypadek złych warunków atmosferycznych stanowią systemy ILS GP, ILS LOC, DVOR/DME oraz DME. Poznańskie lotnisko dysponuje kilkoma płytami postojowymi zapewniającymi kilkadziesiąt miejsc postojowych dla wszystkich typów maszyn, m.in. klas A-C i samolotów A320, A767, B777, B737. Na płytach postojowych PPP-2 i PPS-3 maszyny mogą stacjonować jedynie warunkowo, załogi poruszać się w asyście personelu naziemnego, a maszyny za „Follow Me”, płyty te nie są oświetlone zgodnie z systemem ICAO. Na pas startowy prowadzą drogi kołowania wykonane zgodnie z wymagającymi normami.

W 2012 roku lotnisko w Poznaniu obsłużyło ponad półtora miliona pasażerów, w tym prawie 400 tysięcy z lotów czarterowych. W sumie wykonano ponad 25 tysięcy operacji lotniczych. Tendencja wszystkich wskaźników wykorzystania lotniska jest wzrostowa.

Bezpieczeństwo na lotnisku zapewnia sprzęt gaśniczo-ratunkowy kategorii VII, w tym pojazd szybkiego reagowania 4×4 i dwa pojazdy ratowniczo-gaśnicze 8×8 z nowoczesnym wyposażeniem, zakupione w ramach jednego z ostatnich przyjętych przez port lotniczy dofinansowań unijnych na poprawę bezpieczeństwa i funkcjonalności lotniska.

Lotnisko inwestuje jednak nie tylko w bezpieczeństwo. Jest to port lotniczy znany z oszczędnych i ekonomicznych rozwiązań w każdym zakresie, w tym efektywnego wykorzystywania dostępnej przestrzeni. Wszędzie, gdzie to tylko możliwe, wprowadzane są zielone technologie. Pomiar natężenia hałasu jest prowadzony na terenie dwóch gmin: Poznania i Tarnowa Podgórnego przez laboratorium AcustiX. W oparciu o wyniki badań możliwe jest zawężanie lub poszerzanie obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska.

Lotnisko dysponuje własnymi systemami podczyszczania ścieków oraz ich dystrybucji, korzysta także z 5 urządzeń odstraszających ptaki. Na terenie portu nie znaleziono siedlisk gatunków chronionych, a o środowisko dba się także, prowadząc selekcję odpadów i w miarę możliwości ogranicza ich ilość. Podobnie jak w przypadku większości lotnisk, największym problemem jest emisja hałasu, z którą Ławica walczy, wprowadzając (podobnie jak inne porty lotnicze) ograniczenia w nocnej obsłudze samolotów wszystkich klas.

Kampania wizerunkowa z użyciem nowego logotypu i nowej identyfikacji wizualnej sprawiła, że pomimo relatywnie niewielkich możliwości, lotnisko w Poznaniu jest jednym z najlepiej znanych w kraju. Tutaj też koncentruje się wiele tras przewoźników niskokosztowych, którzy znają ten port lotniczy jako przyjazny i tani. Lotnisko w Poznaniu inwestuje w rozpoznawalność marki nie tylko przez ogólnopolskie kampanie wizerunkowe, ale także działając na rzecz lokalnych społeczności. Właściciel portu włącza się także w kampanie ochrony środowiska i przyrody na ternie województwa wielkopolskiego. Lotnisko stało się także jednym z atutów, którymi cały region próbuje zjednać sobie przychylność turystów, więc ta współpraca przynosi obopólne korzyści. Ławica dzięki niej stała się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów lotniczych w kraju i coraz częściej pojawia się na rozkładach lotów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Jest też popularnym miejscem startowym i docelowym dla lotów czarterowych, które stanowią przeszło 30% wszystkich lotów przyjmowanych przez port w ciągu roku.
Polecamy Parking lotnisko Poznań Ławica

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzji

Incoming search terms:

  • pozna awica lotnisko
  • port lotniczy poznan
  • LOTNISKO POZNA
  • port lotniczy awica pozna


Brak komentarzy.

Zostaw komentarz