Bezpieczeństwo portów lotniczych i lotów jest bardzo ważnym tematem, który rozwinął się szczególnie po ataku na WTC. Nie zmienia to postaci rzeczy, że jest tylko jeden środek transportu bezpieczniejszy od samolotu i jest nim… winda. Jednak utrzymanie bezpieczeństwa przy takim natężeniu ruchu nie jest proste. Zależy nie tylko od konstruktorów maszyn, ich pilotów i obsługi naziemnej, ale także od nas, pasażerów.

Bagaż

Najważniejsze wymagania są podawane zawsze w widocznym miejscu i należy się z nimi zapoznać przed wylotem. Zasady pakowania są też przytoczone na stronach internetowych portów, przy czym należy bezwzględnie pamiętać, że poszczególne linie lotnicze mogą dodatkowo zaostrzyć wymagania, a obsługa lotniska może zażądać usunięcia każdego przedmiotu z bagażu, który może zagrozić bezpieczeństwu.

Płyny i żele

Pasażer może w bagażu kabinowym posiadać dowolną ilość płynów, pod warunkiem, że będą one spakowane w oddzielne pojemniki w ilości nie większej niż 100 ml lub 100 g. Warto zadbać o to, aby pojemnik miał oznaczoną pojemność, ponieważ inaczej może zostać usunięty z bagażu. Takich pojemników można wnieść kilka, ponieważ wszystkie muszą zmieścić się w torebce o wymiarach ok. 15×22 cm (dostępne na lotnisku). Ograniczenia te nie dotyczą jedynie produktów dla niemowląt.

Leki

Do kabiny samolotu można wnieść tylko te leki, które są niezbędne na czas podróży. Wypada o ich posiadaniu powiadomić obsługę nie czekając na wyniki kontroli, a dobrze jest też mieć zaświadczenie od lekarza. Nie jest ono niezbędne, ale upraszcza i przyspiesza procedurę.

Jedzenie

Wszystkie produkty spożywcze w stanie stałym, a więc od warzyw i owoców przez kanapki aż po czekoladki, można wnieść w dowolnych ilościach. Jeżeli zaś chodzi o dżemy, jogurty albo galaretki (w formie żelu lub płynu), podlegają one ograniczeniom związanym z transportem płynów. Ważne, aby przez wylotem zapoznać się z jakimś poradnikiem, który informuje o zasadach przewozu żywności w drodze powrotnej- na lotnisku obowiązują przepisy krajowe, a te poza Polską mogą ograniczać ilość transportowanej żywności lub wprowadzać regulacje dotyczące konkretnych produktów.

Elektronika i odzież

Elektronika i odzież podlegają odrębnej kontroli, traktowane są jako oddzielny bagaż, należy więc bez wezwania przekazać kurtki, marynarki i płaszcze, a także laptopy i aparaty fotograficzne do kontroli za pomocą urządzenia rentgenowskiego.

Zagrożenia i ich zgłaszanie

Zauważone zagrożenia można zgłosić pracownikowi obsługi lotniska, który rozpocznie odpowiednią procedurę weryfikacji zagrożeń. Można też o zauważonych problemach mniejszej wagi (np. braki w oznakowaniu, uszkodzenia wyposażenia portu) poinformować za pośrednictwem specjalnego formularza zgłaszania zagrożeń dostępnego na stronie internetowej każdego portu lotniczego. Na zgłoszenie reagują pracownicy i usuwają je oraz podejmują kroki mające na celu trwałą eliminację zagrożenia danego typu.

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiKomentarze wyłączone.