Lotniska w Polsce pod względem komunikacyjnym często nie są idealne. Wiele z nich powstało dawno, w tym czasie miasta rozrosły się, a nowe linie komunikacyjne nie zawsze powstają w takim tempie, aby sprawnie obsłużyć wszystkich pasażerów. Również infrastruktura drogowa i kolejowa pozostawiają często wiele do życzenia. Jakkolwiek wiele zmienia się teraz na lepsze, budowane są nowe drogi i nowe przystanki kolejowe bezpośrednio w terminalach pasażerskich, cały czas, zależnie od pory wylotu i możliwości każdego z lotnisk, musimy wybierać między czterema podstawowymi możliwościami: komunikacją publiczną, samochodem własnym, taksówką albo pociągiem.

Komunikacja publiczna

Większość lotnisk jest dość dobrze obsługiwana przez komunikację miejską, jednak problemy mogą mieć pasażerowie lotów nocnych- często linie nocne kursują zbyt rzadko lub są przepełnione. Często też lotnisko nie jest właściwym punktem docelowym dla danej linii, co oznacza z jednej strony możliwość powstawania dodatkowych opóźnień na linii, a z drugiej także większy tłok w autobusie. Ceny za przejazd autobusem na lotnisko zwykle są takie same jak za korzystanie z innych środków komunikacji publicznej w danym mieście, a przewóz bagażu bezpłatny. Praktycznie wszystkie lotniska zostały już zmodernizowane w taki sposób, że autobusy miejskie zatrzymują się w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu.

Dojazd samochodem

Wszystkie duże lotniska dysponują kilkoma parkingami własnymi. W przypadku mniejszych lotnisk również wydzielone są miejsca parkingowe, jednak zazwyczaj nie obowiązuje tu podział ze względu na obowiązujące cenniki. Większość parkingów jest bowiem płatna, różnice w cenie natomiast wynikają przede wszystkim z typu parkingu i czasu postoju. Przy lotniskach działają parkingi krótko-, średnio- oraz długoterminowe. Co do infrastruktury i sposobu korzystania różnią się one najwyżej symbolicznie, natomiast cennik konstruowany jest tak, aby pozostawienie samochodu na kilka godzin było najbardziej opłacalne na krótkoterminowych, a na kilka tygodni- na parkingach długoterminowych.

Poza parkingami położonymi na terenie portów lotniczych, w każdym praktycznie przypadku działają również parkingi prywatne. Ich charakterystyka jest bardzo różna. Ceny są zwykle niższe niż na parkingach lotniskowych, jednak są one położone dalej. Z większości na lotnisko dostaniemy się bezpłatnym transferem, jednak warto się co do tego upewnić wcześniej.

W przypadku większości parkingów prywatnych jest możliwość, a na długoterminowych lotniskowych często obowiązek wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Taksówka

Dojazd taksówką jest prawie zawsze możliwy pod same drzwi terminala, bowiem większość portów lotniczych zadbała o zabezpieczenie miejsc postojowych dla taksówek przed terminalem. Wiele korporacji taksówkarskich wprowadziło nawet stałe ceny za przejazdy na danej trasie, a w tych, w których taki cennik nie istnieje, koszt przejazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi zwykle od 80 do 120 złotych, w zależności od lokalizacji portu.

Porty lotnicze współpracują zwykle z kilkoma korporacjami taksówkowymi, których pojazdy stacjonują na terenie lotniska. W jego pobliżu często też można trafić na dzikie taksówki, za które przyjdzie nam zapłacić 4-10 razy więcej.

Pociąg

Niektóre z portów lotniczych dysponują przystankiem kolejowym w terminalu, inne w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a jeszcze inne nie mają przystanku i z najbliższej stacji pasażerów dowozi się shuttle-busem (zwykle bez opłat). Pociągów na lotnisko nie omija bolączka spóźnień (na trasie Kraków Główny- Balice pociągi, które powinny odjeżdżać co pół godziny, miewają czasem po półtorej godziny opóźnienia).

Twoja ocena

Ocena 1 Oceniono 2 razy

Incoming search terms:

  • jak dojechac krakow


Komentarze wyłączone.