Lotniska przystosowane są do obsługi nawet kilku milionów pasażerów rocznie. To nakłada na zarządcę portu obowiązek takiego urządzenia przestrzeni terminala, żeby był on wygodny, jego rozkład czytelny, a żeby pasażerowie łatwo trafiali tam, gdzie chcą. Z drugiej strony, lotniska są doskonała przestrzenią biznesową i większość z nich daje dostęp do sporego zakresu usług.

Tarasy widokowe

Choć nie są obowiązkowym elementem terminala, wiele osób właśnie tam kieruje się od razu, żeby zobaczyć wszystko na własne oczy. Zwłaszcza w Polsce, gdzie latanie nie jest jeszcze powszechne, widok na płytę lotniska (choćby i na płytę postojową), przyciąga tłumy. Jednak istnienie tarasów jest opcjonalne i nie one są najważniejszym elementem terminala.

Plany terminali

Porty lotnicze na swoich stronach internetowych udostępniają plany lotnisk i terminali. One pozwalają na wcześniejsze rozejrzenie się w sytuacji i zaplanowanie drogi po terminalu, co jest, wbrew pozorom, przydatne. Do dyspozycji pasażerów są też informatory na terenie portów lotniczych. Znaleźć tam można plany całego lotniska, terminali oraz parkingów. Dzięki temu można w dowolnym momencie znaleźć się w tłoku i ogromie budynku.

Transport wewnętrzny

Dojazd na lotnisko to jedno, a poruszanie się po jego terenie to inna sprawa. Jeśli pociąg nie wjeżdża do terminalu, między stacją kolejową a terminalem kursują shuttle busy. W przypadku kilku polskich lotnisk, autobus dowozi też pasażerów do samolotu. Przystanki autobusów lotniskowych są dobrze oznakowane, mieszczą się zwykle w najważniejszych miejscach: przy budynku terminala, przy stacji kolejowej, przy parkingu lub postoju taksówek (w zależności od odległości dzielącej te miejsca od terminala). Komunikacja wewnętrzna lotniska jest bezpłatna.

Restauracje i sklepy, usługi

Każdy duży port lotniczy oferuje swoim klientom dostęp do restauracji lub barów. W zależności od wielkości portu mogą być one zlokalizowane w różnych miejscach, a ilość sklepów i restauracji wynosi nawet do kilkudziesięciu w większych portach (Warszawa, Kraków).

Port lotniczy jest też naturalną lokalizacją dla kantorów, biur podróży oraz miejskich punktów informacji turystycznej. Wszystkie one są zawsze zaznaczane na planie, więc trafić doń nietrudno.

Poruszanie się po lotnisku

Bezwzględnie należy zawsze stosować się do poleceń obsługi portu oraz personelu ochrony. Dzięki nim korzystanie z obiektów lotniska jest bezpieczne. Miejsca, w które pasażerom wchodzić nie wolno, są zawsze wyraźnie oznakowane, a naruszenie tych zakazów może być karane. Nie wolno także bez potrzeby spacerować po parkingach ani drogach dojazdowych nawet wtedy, kiedy nie jest to bezpośrednio zabronione. Porty lotnicze zostały zaprojektowane tak, aby gwarantować maksimum swobody, trzeba jednak mieć zawsze w pamięci, że nie jesteśmy jedynymi tam osobami i to, w jaki sposób funkcjonuje cały port, może zależeć od pojedynczych osób. Jest to miejsce ruchliwe, więc zawsze należy zachować ostrożność.

Twoja ocena

Obecnie nie ma recenzjiKomentarze wyłączone.